Jak dbać o materac aby nam służył jak najdłużej

Jak dbać o materac? To pytanie z pewnością nurtuje wielu, dlatego postanowiliśmy w jednym miejscu zawrzeć wszystkie wskazówki na ten temat. Nasze rady pomogą utrzymać materac w dobrym stanie przez długi czas, dlatego zdecydowanie warto przeczytać artykuł do końca.

Jak dbać o materac, aby przez lata był w dobrym stanie? Niestety samo kupno odpowiedniego modelu, nawet tego najdroższego, nie gwarantuje, że materac będzie nam służył wiele lat. Oczywiście jakość i wykonanie mają znaczenie, jednak bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja materaca, o której trzeba pamiętać każdego dnia. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy wie, jak dbać o materac, dlatego poniżej przedstawiliśmy kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą się wszystkim posiadaczom materacy – bez względu na ich rodzaj.

Jedzenie w łóżku na materacu

Rzeczy, w które warto zainwestować, aby utrzymać materac w dobrym stanie

Na samym początku warto wspomnieć o dwóch dodatkowych rzeczach, które pomogą utrzymać nasz materac w dobrym stanie przez wiele lat. Otóż kupując materac, należy także zainwestować w dobry pokrowiec na materac, który chroni przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Pokrowiec można łatwo zdjąć i wyprać, dzięki czemu jesteśmy w stanie regularnie, bez żadnych problemów, dbać o czystość materaca. Przed kupnem odpowiedniego pokrowca, warto sprawdzić, w jakiej temperaturze można go prać, bowiem trzeba pamiętać, że im wyższa temperatura, tym lepiej, ponieważ wówczas podczas prania ginie większość drobnoustrojów. Oprócz kupna pokrowca trzeba także zadbać o odpowiedni stelaż. Jeśli chcemy, aby nasz materac posłużył nam wiele lat, zakup stelaża jest konieczny. Stelaż zapobiega odkształceniom materaca, a ponadto umożliwia jego „oddychanie” i ciągłą wentylację, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu pleśni. Jak dbać o materac, aby służył nam przez wiele lat? Przede wszystkim nie wolno kłaść go bezpośrednio na podłodze! Wówczas uniemożliwiamy jego odpowiednią wentylację, a dodatkowo narażamy go na odkształcenia. Zatem w pierwszej kolejności, jeszcze przed kupnem materaca, należy zainwestować w dobry stelaż – najlepiej sprawdzi się ten elastyczny z drewnianymi listewkami, który będzie świetnym podparciem dla materaca.

Czyszczenie materaca

Wentylacja materaca

Zakup pokrowca i odpowiedniego stelaża to nie wszystko. Są to rzeczy, które ułatwią nam dbanie o materac, jednak zdecydowanie nie zastąpią innych czynności, które należy wykonywać, aby utrzymać go w dobrym stanie przez długi czas. Podstawowym obowiązkiem każdego posiadacza materaca jest jego regularne wietrzenie. Po każdej nocy, jeszcze przed pościeleniem łóżka, warto zdjąć z materaca pościel i otworzyć okno, dzięki temu odparuje z niego wilgoć. Natomiast raz w tygodniu powinno się zdjąć z materaca pokrowiec i wentylować go przez około 30 minut, co pomoże w zachowaniu jego świeżości. Wentylacja materaca jest niezwykle ważna, dlatego jeśli wyjeżdżamy na jakiś czas z domu, warto pomyśleć o dłuższym wietrzeniu bez pokrowca. Co więcej, zaraz po zakupie materaca należy go wentylować przez około 4 godziny – jest to tak samo ważne, jak regularna wentylacja podczas całego czasu użytkowania.

Regularne odwracanie

Jeśli każdej nocy naciskamy na materac podczas snu, to nic dziwnego, że po pewnym czasie może się odkształcić. Aby temu zapobiec, warto raz na jakiś czas odwrócić materac na drugą stronę, aby wgniecione miejsce miało możliwość powrotu do swojego pierwotnego kształtu. Co więcej, można również odwracać materac do góry nogami – czyli w miejscu, gdzie do tej pory leżała głowa, powinny teraz leżeć nogi. Te wszystkie czynności zapobiegną nieodwracalnym odkształceniom materaca i pozwolą mu „odpocząć” od długotrwałego nacisku.

Odkurzanie i pranie materaca

Na materacu, na którym śpimy, gromadzi się wiele zanieczyszczeń – martwy naskórek, włosy, pot, roztocza, okruszki czy kurz. Cały ten brud z pewnością nie służy alergikom, ponieważ może powodować wiele uczuleń. Aby utrzymać materac w czystości, warto go regularnie odkurzać, najlepiej co dwa miesiące. Ponadto, jak już wspomnieliśmy wcześniej, trzeba także prać pokrowiec materaca – roztocza giną w temperaturze 55 stopni. Patrząc na nasz materac, może się wydawać, że jest czysty, bo przecież nie ma na nim żadnych widocznych plam, jednak to zdecydowanie mylne wrażenie. Wielu zanieczyszczeń nie jesteśmy w stanie dojrzeć gołym okiem, dlatego jeśli zaniedbamy regularne odkurzanie materaca i pranie pokrowca, możemy się nabawić alergii, a ponadto materac przestanie być higieniczny.

Czyszczenie materaca

Czego nie robić, aby materac długo nam służył?

Oprócz powyższych rad, które wskazują na czynności pielęgnacyjne, jakie powinniśmy wykonywać, aby utrzymać materac w dobrym stanie, jest jeszcze kilka rzeczy, których zdecydowanie należy unikać. Jak dbać o materac? Otóż przede wszystkim nie wolno po nim skakać ani chodzić – materac nie służy do zabawy! Takie działanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie wnętrza materaca oraz przyczynić się do powstania głębokich wgnieceń, co znacznie obniży komfort snu. Po drugie, nie można zaginać materaca. Jeśli trzeba będzie go przenieść lub przewieźć w inne miejsce, musi pozostać rozłożony. Próby zaginania lub składania mogą zakończyć się jego uszkodzeniem. Co więcej, należy także unikać siedzenia na krawędziach materaca, co także może przyczynić się do jego odkształceń. Materac, który będzie wolny od ucisku na krawędziach, z pewnością dłużej pozostanie w niezmienionym stanie. Na koniec warto wspomnieć, że zdecydowanie należy unikać jedzenia czy picia na materacu, gdyż wówczas jest on narażony na zaplamienia, których usunięcie może być bardzo trudne. Stosowanie się do powyższych wskazówek to gwarancja utrzymania materaca w dobrym stanie przez długi czas. Za dobrej jakości materac niekiedy trzeba sporo zapłacić, dlatego zdecydowanie warto o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej. Wówczas inwestycja w materac stanie się inwestycją na lata. Pamiętajmy, że dobrze utrzymany materac – czysty i bez zagnieceń – zapewni nam komfortowy i zdrowy sen każdej nocy. Teraz już każdy powinien wiedzieć, jak dbać o materac.